Remont kazimierskich zabytków na pewno zakończy się w tym roku

      Możliwość komentowania Remont kazimierskich zabytków na pewno zakończy się w tym roku została wyłączona

Miłośnicy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym już od kilku lat nie mieli okazji odwiedzić dwóch zabytkowych obiektów, w których urzęduje ta placówka. Ale to oczekiwanie z całą pewnością skończy się jeszcze w tym roku kalendarzowym.

1 grudnia po raz pierwszy od kilku lat będzie można ponownie odwiedzić Kamienicę Celejowską (przechowującą zbiory kazimierskiego malarstwa) i Spichlerz Ulanowskich (siedzibę Oddziału Przyrodniczego MNKD). Zwłaszcza ten ostatni zabytkowy budynek sprawił wykonawcy remontu sporo niespodzianek: w miarę, jak odkrywano nowe problemy w zabytkowej konstrukcji, lista koniecznych prac wydłużała się, a jednocześnie zmieniał się termin zakończenia całego projektu.

Ten ostateczny to teraz 31 października 2021 roku – zaakceptowany już przez Ministerstwo Kultury. Na ostatnie remontowe zadania, które trzeba tu jeszcze wykonać, zdobyto ministerialną dotację i wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnijmy, że remont zakłada zarówno modernizację samych budynków, jak i unowocześnienie ich przestrzeni wystawowych.

Remont konserwatorski zabytkowych muzealnych obiektów to ogromne przedsięwzięcie, które rozpoczęto w 2018 roku, dzięki środkom przyznanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ze wsparciem w wysokości prawie 10 milionów złotych przystąpiono do gruntownej i ostrożnej modernizacji pięciu obiektów – dwóch wspomnianych, a także Domu Kuncewiczów, Dworu z Gościeradowa i Domu Wójtowskiego z Modliborzyc. Te, po odbiorze technicznym oddano już do użytku i otwarto dla zwiedzających w ubiegłym roku.