Rozlicz PIT – i przekaż 1,5% podatku

      Możliwość komentowania Rozlicz PIT – i przekaż 1,5% podatku została wyłączona

Trwa okres rozliczeń podatku dochodowego za ubiegły rok. Podatnicy mają niecałe dwa miesiące, żeby dopełnić niezbędnych formalności, bo Urząd Skarbowy będzie przyjmował PIT-y do 2 maja.

Podobnie jak w poprzednich latach, wypełnione zeznania PIT-37 i PIT-38 czekają już w usłudze e-PIT. Zostaną zaakceptowane automatycznie – ale ponieważ system nie bierze pod uwagę ulg podatkowych, warto obejrzeć formularz i uzupełnić ewentualne braki. Wystarczy zalogować się na stronie www.podatki.gov.pl, żeby obejrzeć swoje zeznanie i nanieść ewentualne zmiany. Można między innymi wskazać, która organizacja pożytku publicznego ma otrzymać półtora procenta podatku.

To nie pomyłka – tym razem już nie jeden, a półtora procenta można przekazać ze swojego podatku na rzecz wybranej fundacji czy stowarzyszenia. Wynika to z nowelizacji Nowego Ładu Podatkowego oraz ze zmian dokonanych w ustawie o podatku dochodowym. Nie zmienia się jednak ogólna zasada przekazywania konkretnych środków finansowych. Przekaże je sam Urząd Skarbowy – ale żeby tak się stało, w zeznaniu podatkowym trzeba wypełnić odpowiednią rubrykę.

W samych Puławach na takie wsparcie liczy 12 organizacji pożytku publicznego, na przykład Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”, Stowarzyszenie “Rodzina” czy Fundacja Po Ludzku Do Zwierząt “Przyjazna Łapa” – całą puławską listę znajdziecie TUTAJ. A pełny, ogólnopolski wykaz, prowadzi Narodowy Instytut Wolności.

Dodajmy, że w ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały w ten sposób aż 1 miliard 114 milionów złotych. Przyczyniło się do tego prawie 16 milionów podatników.

Źródło informacji: UM w Puławach; Ministerstwo Finansów