Spada liczba zakażonych, ale szpital tymczasowy wciąż będzie działać

      Możliwość komentowania Spada liczba zakażonych, ale szpital tymczasowy wciąż będzie działać została wyłączona

Podczas specjalnej konferencji prasowej, wojewoda lubelski Lech Sprawka podsumował aktualną sytuację epidemiczną. Skorzystał z okazji żeby wyjaśnić decyzje dotyczące między innymi szpitalnych łóżek.

U schyłku czwartej fali można pokusić się o podsumowania. Zgromadzone dane mówią, że na całej Lubelszczyźnie od początku pandemii odnotowano ponad 210 tysięcy zakażeń, a większość z nich, bo 145 tysięcy – w 2021 roku. Od początku epidemii koronawirusa w całym województwie zmarło blisko 7 tysięcy osób, przy czym prawie 5 tysięcy w obecnym roku. Dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło prawie 41% mieszkańców Lubelszczyzny.

Teraz systematycznie spada liczba pacjentów leczonych w szpitalach – na 1921 dostępnych łóżek covidowych, już prawie tysiąc miejsc jest wolnych. Już w pierwszej połowie grudnia ruszyło „odmrażanie” łóżek w kolejnych szpitalach w regionie. Bardziej niepokoją wysokie statystyki dotyczące zgonów: od wielu dni ich liczba przekracza liczbę nowych zakażeń.

Mimo tego, że wskaźniki hospitalizacji maleją, szpital tymczasowy wciąż będzie działać, na wypadek gdyby w regionie pojawił się omikron, czyli bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Wojewoda poinformował, że na razie tej mutacji nie potwierdzono na Lubelszczyźnie – ale podkreślił, że nie jest to wykluczone, ponieważ infekcja może przebiegać bezobjawowo. Utrzymanie czynnych szpitali tymczasowych jest zgodne z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Dodajmy, że wczoraj (29 grudnia) minął dokładnie rok, odkąd lubelski szpital tymczasowy przyjął pierwszego pacjenta. W sumie, przez tych 12 miesięcy leczono tu prawie tysiąc osób, przy czym ponad połowę z nich tylko podczas ostatniej, czwartej fali.