Szpital tymczasowy w Lublinie uruchamia oddział respiratorowy

      Możliwość komentowania Szpital tymczasowy w Lublinie uruchamia oddział respiratorowy została wyłączona

Zmieniająca się dynamicznie sytuacja epidemiczna wymaga podejmowania kolejnych decyzji w sprawie łóżek covidowych.

Dziś (3 listopada) padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem – w ciągu minionej doby w całej Polsce potwierdzono prawie 10,5 tysiąca nowych przypadków, przy czym ponad 1700 na samej Lubelszczyźnie. To tyle, ile w całym województwie jest łóżek covidowych. W lubelskiej części naszego regionu potwierdzono dziś 181 nowych zakażeń. Większość, bo 140 z nich odnotowano w powiecie puławskim.

Jak pokazują statystyki, w użyciu jest już znaczna większość dostępnych na Lubelszczyźnie respiratorów. W związku z tym wojewoda zarządził, by w szpitalu tymczasowym został uruchomiony specjalny oddział, składający się właśnie z łóżek respiratorowych. Nowy moduł to 10 takich miejsc – będą czekały na te osoby, które najciężej przechodzą COVID-19.

Każdej doby na Lubelszczyźnie przybywa kilka setek zakażeń, dlatego w szpitalu tymczasowym będą udostępniane także kolejne miejsca dla chorych. Jak dotąd, na oddziale wewnętrznym przebywają 94 osoby – gdy liczba pacjentów wzrośnie tu do 105, zostanie uruchomiony kolejny moduł, liczący prawie 30 łóżek.

Aktualnie, na całej Lubelszczyźnie zajętych jest już ponad półtora tysiąca łóżek covidowych. W Puławach zapełniły się już nowe miejsca, które uruchomiono zaledwie w minioną sobotę. Żeby zmniejszać ryzyko szerzenia się epidemii, w wielu lubelskich placówkach zaczęto już ograniczać możliwość odwiedzin. W niektórych szpitalach wizyty są wstrzymane do odwołania, w innych dopuszczane tylko w wyjątkowych przypadkach.