Szwedzkie wojska w Janowcu! Już w ten weekend

      Możliwość komentowania Szwedzkie wojska w Janowcu! Już w ten weekend została wyłączona

W najbliższą sobotę (11 czerwca) na zachodni brzeg Wisły dotrą XVII-wieczne oddziały szwedzkich wojsk. Rozbiją tu obozowisko i wdadzą się w niejedną potyczkę…

Mury janowieckiego zamku na pewno bardzo dobrze pamiętają burzliwy XVII wiek – a zwłaszcza połowę tamtego stulecia. W 1656 roku najazd szwedzkiego wojska skończył się ograbieniem i spaleniem budowli. W ten weekend polsko-szwedzka bitwa o zamek rozegra się na oczach współczesnych widzów.

Będzie to oczywiście nowa edycja “Spotkań z Historią” – która rozegra się pod hasłem “Szwedzi nad Wisłą”. Wydarzenie przygotowują wspólnie janowiecki oddział Muzeum Nadwiślańskiego oraz Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Do Janowca przybędzie aż 150 rekonstruktorów – pierwszy szturm na warownię przeprowadzą w sobotnie popołudnie, po 16.00. Wiadomo, że w niedzielę, krótko po 14.00, podejmą kolejną próbę.

 

Jednak przez cały weekend nie zabraknie powodów, żeby odwiedzić zamkowe tereny. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, atrakcje będą czekały na gości od 10.00 do 17.00.

Zamkowy dziedziniec zajmą stoiska rzemieślnicze – będzie tam można poznać tajniki farbiarstwa i obróbki tkanin, wyrobu świec, kaligrafii, ale też przekonać się, jak przed wiekami wyglądała praca w kuźni czy w mennicy. Swoją ciekawość zaspokoją też osoby zainteresowane dawnymi strojami, z kolei na miłośników sztuki wojennej będą czekały popisy szermierki, pokazy XVII-wiecznej musztry. Dla najmłodszych będzie natomiast przygotowany kącik zabaw historycznych.

Wstęp na wydarzenie będzie biletowany przedsprzedaż wejściówek jest prowadzona TUTAJ. W sam weekend bilety będzie można kupić zarówno elektronicznie, jak i w kasach oddziału. Goście będą zaproszeni jednocześnie do odwiedzenia stałych ekspozycji, prezentowanych na zamku.

Ta edycja “Spotkań z Historią” odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD