Tarcza ANTYKRYZYSOWA – co ze składkami dla przedsiębiorców?

      Możliwość komentowania Tarcza ANTYKRYZYSOWA – co ze składkami dla przedsiębiorców? została wyłączona

Przedsiębiorco – opłaciłeś składkę w ZUS za marzec? Możesz ją odzyskać.

“Tarcza antykryzysowa” z początkiem kwietnia dała części firm prawo do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Chodzi o przedsiębiorców, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i tych, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych.

18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło jeszcze szerszą grupę firm – m.in. przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy opłat. Część z tych podmiotów zapłaciła jednak składkę za marzec, bo jej termin płatności minął jeszcze przed uchwaleniem zmian w ustawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zmiany w tarczy antykryzysowej pozwalają płatnikom odzyskać zapłaconą składkę za marzec.

Mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku, to nadpłata automatycznie rozliczy się na składki za kwiecień. W szczególnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS za okres sprzed marca. W ich przypadku wpłaty od razu pokrywają najstarsze zaległości. Może się więc okazać, że przedsiębiorca nie ma nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył zadłużenie sprzed okresu epidemii.

 

(info ZUS / fot. pixabay.com)