Trwa kwesta na rzecz nałęczowskiego, zabytkowego cmentarza

      Możliwość komentowania Trwa kwesta na rzecz nałęczowskiego, zabytkowego cmentarza została wyłączona

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nadchodzą wielkimi krokami – ale na cmentarzach wiele się zmienia nie tylko w te dwa dni w roku. Pozwalają na to fundusze, zbierane miedzy innymi podczas okolicznościowych kwest.

Z racji tego, że w tym roku listopad zaczyna się we wtorek, już od początku minionego weekendu mieszkańcy naszego regionu tłumnie odwiedzają lokalne cmentarze i groby swoich bliskich. Ale przy tej okazji ponownie mogą zadbać również o to, żeby nie niszczały zabytkowe nagrobki, które wieńczą miejsca spoczynku osób żyjących w dawno minionych epokach.

Jedną z najstarszych nekropolii w naszym regionie, która pamięta drugą połowę XIX wieku, jest parafialny cmentarz w Nałęczowie. Od kilku lat czas wspominania zmarłych jest tu okazją do kwestowania na rzecz zabytkowych nagrobków. Dzięki tej lokalnej akcji w minionych latach przeprowadzono renowacje ośmiu takich grobów: Oktawii Żeromskiej, Anatolii Michalskiej, Fryderyki Hortensyi z Kościeniewiczów Wilfort, Henryka Piskorskiego, Juliana Morzyckiego, Michała Elwiro Andriollego oraz rodzin Wernickich i Kazanowskich.

Podczas ubiegłorocznej edycji, kwestujący zebrali ponad 14 tysięcy złotych – te środki zostaną przeznaczone na odnowienie grobu Wacława Lasockiego. Natomiast tegoroczna zbiórka datków jest organizowana z myślą o odnowieniu mogiły Kajetanny z Wybranowskich.

Dodajmy, że w dbaniu o lokalne miejsca pamięci pomagają też dotacje od lokalnych samorządów. W ubiegłym tygodniu w Nałęczowie zakończył się remont grobu wojennego mieszkańców Czesławic, którzy doświadczyli terroru ze strony hitlerowców. Tę inwestycję wsparły środki udzielone władzom miasta przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

Źródło informacji i zdjęcia: Gmina Nałęczów – Facebook; fot. Katarzyna Wójcik