W Dęblinie pracują już eko-kosiarki

      Możliwość komentowania W Dęblinie pracują już eko-kosiarki została wyłączona

Na zielonych terenach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaczęła służbę Rogata Eskadra. To pseudonim bardzo wyjątkowych pomocników.

Rogata Eskadra to drużyna… kóz alpejskich, które pomagają dbać o tutejsze trawniki. Z powodzeniem i ze smakiem zastępują mechaniczne kosiarki. Skubią trawę, a jednocześnie oddają przysługę glebie – bo gdy źdźbła nie stają się zbyt krótkie (jak podczas mechanicznego koszenia), ziemia nie wysusza się zbyt szybko. Poza tym, racice kóz napowietrzają glebę, wgniatają w nią między innymi nasiona.

Wszystkie kozy na czas wypasu wypożyczyła Fundacja Habitat Organic. W ten sposób dęblińskie muzeum dołączyło do grona miast i muzeów na całym świecie, które zdecydowały się na takie ekologiczne rozwiązanie. Muzeum zapowiada, że to nie koniec działań, jakie zamierza podjąć w trosce o środowisko naturalne. Zapowiada, że skorzysta też z innych procedur, które pomogą w zrównoważony sposób korzystać z zasobów przyrody.

Rogatą eskadrę może zobaczyć każdy, kto odwiedzi Muzeum Sił Powietrznych i wybierze się na wystawę plenerową. Stadko kóz ma tam do dyspozycji prawie 4 hektary porośnięte trawą.

Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie