W Lublinie odsłonięto nowy patriotyczny mural

      Możliwość komentowania W Lublinie odsłonięto nowy patriotyczny mural została wyłączona

Ze ściany jednego z budynków przy ulicy Unickiej, na Lublin spogląda już major Hieronim Dekutowski, pseudonim “Zapora”. Tuż za nim rozgrywa się bitwa pod Krężnicą, w której przeciwnikami polskich żołnierzy byli hitlerowcy.

Patriotyczny mural powstał z inicjatywy tarnobrzeskiej fundacji imienia “Zapory”. Projekt przygotował Krzysztof Wyrzykowski, a realizację wzięła na siebie ekipa z murale-art.pl. Koszty prac pokrył między innymi lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Bohaterem malowidła jest major Hieronim Dekutowski, ps. “Zapora”. Nieprzypadkowo, ponieważ ten wojskowy dowódca był związany z naszym regionem. W czasie II wojny światowej działał jako cichociemny, a na początku 1944 roku został mianowany szefem Kedywu AK w Inspektoracie Lublin-Puławy. Pod jego dowództwem na Lubelszczyźnie przeprowadzono 83 akcje bojowe i dywersyjne. Brał udział w akcji “Burza”, próbował też pomóc walczącej Warszawie.

Po zakończeniu wojny “Zapora” działał również w podziemiu antykomunistycznym – prowadził akcje odwetowe, wymierzone między innymi w NKWD i UB. Wszyscy “Zaporczycy”, także ich dowódca, zapłacili za swoje działania życiem. Obecnie, major Dekutowski jest wspominany jako Żołnierz Niezłomny i jest patronem lubelskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej.

W ubiegłotygodniowej uroczystości odsłonięcia malowidła brała udział Krystyna Frąszczaksiostrzenica majora Dekutowskiego. Podkreśliła, że mural przypomina jednocześnie o losach jej wuja, mocno związanych z Lubelszczyzną, ale symbolicznie oddaje też hołd wszystkim Żołnierzom Niezłomnym, którzy po wojnie działali w tej części kraju.

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie – Facebook