W Panieńszczyźnie powstanie nowy zalew

      Możliwość komentowania W Panieńszczyźnie powstanie nowy zalew została wyłączona

Ma to być zbiornik pełen wysokiej jakości wody, a jednocześnie nowe miejsce do wypoczynku w plenerze – mieszkańcy naszego regionu trafią tu, jadąc z Puław w stronę Lublina.

Wczoraj (16 lutego) umowę w sprawie budowy nowego zalewu podpisano w urzędzie gminy Jastków. Zbiornik powstanie w rejonie łąk, które rozciągają się w pobliżu drogi krajowej prowadzącej z Lublina do Warszawy, a jednocześnie drogi powiatowej, łączącej Sieprawice i Tomaszowice. Sam akwen ma mieć prawie 11 hektarów powierzchni i według umowy, ma być gotowy na koniec lata 2023 roku. Wartość inwestycji to prawie 6 milionów 300 tysięcy złotych.

Zalew niedaleko rzeki Ciemięgi ma szansę stać się nową atrakcją turystyczną – władze planują odpowiednio zagospodarować także jego najbliższą okolicę. Można spodziewać się plaży, wyznaczonych miejsc do łowienia ryb, ścieżki rowerowej, a nawet parkingu dla kamperów.

Akwen głęboki maksymalnie na 2,5 metra, będzie pełnić przede wszystkim funkcję zbiornika retencyjnego dla Lublina. Jakość wody ma być stale kontrolowana, dzięki innowacyjnemu systemowi hydrofitowemu i za sprawą odpowiednio dobranej roślinności. Głównym celem jest ograniczenie do minimum obecności sinic, które bardzo szybko zakwitają na powierzchni wody, jeśli sprzyjają im konkretne warunki.