W tę niedzielę przejdź przez Kazimierz Dolny śladami powstańców styczniowych

      Możliwość komentowania W tę niedzielę przejdź przez Kazimierz Dolny śladami powstańców styczniowych została wyłączona

W najbliższą niedzielę (29 stycznia) w Kazimierzu Dolnym rozbiją obóz powstańcy styczniowi. A to zaledwie część programu, jaki z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego realizuje Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

Dokładna rocznica wypadała w minioną niedzielę. 22 stycznia 1863 roku, na wieść o przymusowej brance do carskiego wojska, ówcześni mieszkańcy Królestwa Polskiego, chwycili za broń i rozpoczęli zmagania z zaborcą. Walki trwały w sumie niemal dwa lata i miały przede wszystkim charakter partyzancki. Oczywiście nie ominęły również naszego regionu.

Pamięć o tym, w co zaangażowali się przedstawiciele minionych pokoleń, nadal żyje wśród wielu rodzin. Przekonali się o tym pracownicy Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdy ogłosili zbiórkę pamiątek i artefaktów z czasów powstania styczniowego. Efekty tej akcji społecznej również będzie można obejrzeć w tę niedzielę – bo zebrane przedmioty utworzą wystawę “Pamiętajmy o Powstańcach”. Pojawi się ona na Małym Rynku, a otwarcie zaplanowano na godzinę 14.00.

Już wcześniej wrażenie podróży w przeszłość przyniesie widok rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historycznego “Ćwieki ze Starościna”. Ubrani w stroje z epoki, dadzą się zauważyć miedzy 11.00 a 15.00 w okolicy zamku – gdzie zorganizują powstańcze obozowisko. Natomiast na dużym rynku dadzą również pokaz dawnej musztry.

Nie zabraknie też głosu specjalisty. O tym, jak przebiegało powstanie styczniowe na Lubelszczyźnie – i jakie były skutki tego historycznego zrywu, między innymi dla Kazimierza Dolnego, opowie profesor UMCS Krzysztof Latawiec. Jego wykład rozpocznie się o godzinie 15.00 w siedzibie KOKPiT-u.

Wstęp na wszystkie niedzielne wydarzenia będzie wolny. Przedsięwzięcia zrealizowano w ramach projektu “Śladami Powstańców Styczniowych w województwie lubelskim” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Źródło informacji i zdjęcia: KOKPiT