Wojewoda lubelski zabrał głos w sprawie dystrybucji jodku potasu

      Możliwość komentowania Wojewoda lubelski zabrał głos w sprawie dystrybucji jodku potasu została wyłączona

Doniesienia zza wschodniej granicy Polski, mówiące o atakowaniu przez siły rosyjskie ukraińskich elektrowni atomowych, są bardzo niepokojące. I skłaniają do podjęcia pewnych profilaktycznych działań.

Wczoraj (3 października) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w sprawie przygotowań do ewentualnej dystrybucji jodku potasu. Wydawanie takiego preparatu może okazać się konieczne, jeśli wskutek działań wojennych w Ukrainie, w rejonie naszego kraju pojawi się zagrożenie radiacyjne. W takiej sytuacji przyjęcie stabilnego jodu będzie formą ochrony zdrowia.

Jak poinformował wojewoda lubelski, takie preparaty są już w gminnych magazynach, a wkrótce zostaną przekazane do punktów wydawania. Na razie trwa weryfikacja miejsc dystrybucji jodku potasu – lista takich punktów powinna zostać ogłoszona w tym tygodniu. W całym województwie lubelskim ma ich być kilka tysięcy.

Wojewoda przypomniał też, że w sprawie podawania jodku potasu istnieją pewne przeciwwskazania medyczne – nie mogą go przyjąć osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi albo nadczynnością tarczycy. Zaapelował, by osoby schorowane skonsultowały się wcześniej z lekarzem albo farmaceutą.

Źródło informacji i zdjęcia: LUW, fot. Katarzyna Link; źródło grafik: Ministerstwo Zdrowia