Wojska w Janowcu! Już w tę sobotę

      Możliwość komentowania Wojska w Janowcu! Już w tę sobotę została wyłączona

W najbliższą sobotę (26 marca), na zachodnim brzegu Wisły zjawią się goście rodem z XVII-wiecznego miasteczka. Odwiedzą oczywiście janowiecki zamek, który dobrze pamięta tamte czasy.

Do Janowca przybędą rekonstruktorzy z całej Polski – ci, którzy pasjonują się pierwszą połową XVII wieku. Będzie to Zjazd przed Kampanią, czyli okazja do omówienia tegorocznych, czerwcowych Spotkań z Historią.

Tego samego dnia, w Domu Północnym zostanie otwarta wystawa czasowa prac Tomasza Samuły. To rekonstruktor i płatnerz-samouk, który od ponad 20 lat tworzy repliki elementów dawnego uzbrojenia. Na ekspozycji pojawią się kopie zbroi rycerskich, husarskich i pikinierskich oraz hełmów, jakich używano od czasów średniowiecza do baroku. Ekspozycja będzie dostępna od godziny 12.00.

Z kolei każdy, kto zawędruje na zamkowe krużganki, będzie mógł się przekonać, jak wyglądały XVII-wieczne komnaty. Będzie tu prezentowana diorama, przygotowana przez Andrzeja Mikiciaka – rekonstruktora, rzemieślnika, fotografa i animatora kultury.

Do spędzenia tej soboty w Janowcu i do cofnięcia się w czasie o kilka stuleci, zachęcają Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Zamek w Janowcu oraz Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

Przypomnijmy, że “Spotkania z Historią” to cykliczne pokazy rekonstrukcji historycznych, które odbywają się na janowieckim, zamkowym dziedzińcu oraz w pobliskim parku. Program każdego takiego wydarzenia odnosi się głównie do dziejów wojskowości z okresu różnych epok.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD