Za nami skromne obchody 11 listopada

      Możliwość komentowania Za nami skromne obchody 11 listopada została wyłączona

Wczoraj obchodziliśmy Święto Niepodległości – ale tegoroczne świętowanie wyglądało zupełnie inaczej, niż dotychczas.

Sytuacja epidemiczna sprawiła, że 102. rocznicę odzyskania niepodległości świętowano skromnie i symbolicznie. Już w poniedziałek wojewoda lubelski zapowiedział, że nie odbędą się żadne oficjalne uroczystości i że nie będzie tłumnych spotkań w miejscach publicznych. Do tych nietypowych wytycznych zastosowały się wszystkie lokalne władze.

Włodarze miast i miejscowości w naszym regionie odwiedzili lokalne miejsca pamięci – w imieniu mieszkańców złożyli przed pomnikami wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Dowody pamięci i szacunku pojawiły się przed monumentami, które poświęcono właśnie odzyskaniu niepodległości i ludziom którzy brali udział w walkach o suwerenną Polskę. Tak było między innymi w Puławach, Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim, Zwoleniu i Kozienicach.

 

Jednak jak co roku, mieszkańcy wywieszali państwowe flagi, a w południe mogli przyłączyć się do uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Ośrodki kulturalne, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje, transmitowały okolicznościowe koncerty w trybie online.

Źródło zdjęć: Puławoaktywni – Facebook; Miasto Dęblin – Facebook; Gmina Opole Lubelskie – Facebook; Gmina Zwoleń – Facebook; Gmina Kozienice – Facebook