Znów będą kuć żelazo, póki gorące – oczywiście w Wojciechowie

      Możliwość komentowania Znów będą kuć żelazo, póki gorące – oczywiście w Wojciechowie została wyłączona

Przez najbliższe dwa tygodnie mistrzowie tradycyjnego rzemiosła będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich.

Dziś rusza dwudziesta dziewiąta edycja tego wydarzenia. Trzej mistrzowie kowalstwa, Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Stanisław Wozowicz, przyjechali do naszego regionu z Podkarpacia, na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. Podczas warsztatów, które potrwają do 9 lipca, poprowadzą naukę podstawowych technik kowalskich i tajników zdobnictwa. Wyjaśnią też, jak dbać o narzędzia.

Tegoroczni adepci to 16 osób z różnych zakątków Polski, w wieku od 18 do 52 lat. Na początek zwiedzą Muzeum Kowalstwa i poznają właściwości cieplnych metali. Dowiedzą się, na czym polega sztuka rozpalania ogniska kowalskiego i jak ekonomicznie gospodarować koksem. Paleniska kowalskie zapłoną we wtorek, o godzinie 14.00 – i wtedy rozpoczną się zajęcia praktyczne. Tradycyjnie, uczestnicy będą się zmagać z żelazem na placu przed Wieżą Ariańską – codziennie od 10.00 do 18.00, a ich starania będą mogli obserwować widzowie.

Dodajmy, że wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Doroczna impreza, organizowana u progu lata, została nagrodzona ludowym Oskarem – za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni minionych lat, w warsztatach w Wojciechowie brało udział blisko 500 osób. Większość z nich założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

Pod koniec warsztatów, w Wojciechowie rozpoczną się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej – a wtedy nasz region odwiedzi 20 drużyn, również z zagranicy. O szczegółach tego wydarzenia i towarzyszących mu atrakcji będziemy jeszcze informować.

Źródło informacji i zdjęcia: GOK Wojciechów