Austriacy z Opolu Lubelskim. Zostawili kwiaty

      Możliwość komentowania Austriacy z Opolu Lubelskim. Zostawili kwiaty została wyłączona

Wczoraj (4 października) południową część naszego regionu odwiedziła austriacka delegacja. Celem wizyty gości była lokalna nekropolia, która upamiętnia przykre wydarzenia sprzed ponad stu lat – z czasów konfliktu zbrojnego, który nazywano wówczas Wielką Wojną.

Delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża oraz przedstawiciele Konsulatu Austrii w Lublinie odwiedzili cmentarz wojenny przy ulicy Leśnej w Opolu Lubelskim. Razem z lokalnymi samorządowcami złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy polegli w okolicy Opola Lubelskiego wczesną jesienią 1914 roku i wiosną 1915 roku. Już u początków Wielkiej Wojny wojska z Austro-Węgier przechodziły właśnie przez ziemię opolską i stoczyły tu niejedną potyczkę.

Z kolei Austriacki Czarny Krzyż to organizacja, która działa od 1919 roku. Od tamtej pory ma swoją siedzibę w Wiedniu i zajmuje się między innymi utrzymaniem cmentarzy wojskowych z czasów pierwszej wojny światowej. Ponad dekadę temu udzieliła finansowego wsparcia w sprawie renowacji opolskiego cmentarza. Tę nekropolię odnawiano w latach 2009-2012. Od 2011 jest to już oficjalnie (na mocy decyzji wydanej przez wojewodę lubelskiego) obiekt grobownictwa wojennego.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Opolu Lubelskim