Baszta Gotycka w Lublinie niedługo odżyje

      Możliwość komentowania Baszta Gotycka w Lublinie niedługo odżyje została wyłączona

Lublin szykuje nową atrakcję dla turystów – władze miasta postanowiły odnowić i częściowo zrekonstruować Basztę Gotycką, a także pobliskie mury obronne.

Baszta Gotycka, zwana także Basztą Półokrągłą, znajduje się niedaleko Bramy Krakowskiej, ale jest ukryta przed wzrokiem każdego, kto idzie ulicą Królewską. Żeby ją zobaczyć, trzeba skręcić w ulicę Jezuicką, zachodząc kamienicę od podwórza. Ta część lubelskich fortyfikacji pamięta XIV wiek, basztę wzniesiono z palonej cegły i opoki. Była wielokrotnie przebudowywana, a najstarsza wzmianka na ten temat pochodzi z drugiej połowy XVI wieku.

Teraz czeka ją nowy remont renowacyjno-konserwatorski. Po nim będzie mogła pewniej przetrwać kolejne lata – z tym że teraz będzie skuteczniej przyciągać uwagę mieszkańców i gości. Wiadomo, że odnowiona baszta zyska nową iluminację, więc również w nocy trudno ją będzie przeoczyć. Przy okazji remontu, odbędą się tu jeszcze nowe badania archeologiczne, które mogą przynieść jakieś ciekawe rezultaty. Wszystkie prace mają potrwać do końca października tego roku, na razie miasto ogłosiło przetarg, który ma wyłonić wykonawcę.

To jednak nie koniec niespodzianek – w planach jest jeszcze stworzenie makiety urbanistycznej całej lubelskiej starówki. Wizerunek miasta, który przeniesie widzów w czasy Jagiellonów, będzie wykonany z brązu. Cała inicjatywa to część projektu „Nowe życie Starego Miasta”, realizowanego we współpracy z Łuckiem, który jest dofinansowany ze środków unijnych.

Źródło zdjęcia: UM w Lublinie