Charków, jego współcześni artyści i sztuka – dali się poznać w Kazimierzu Dolnym

      Możliwość komentowania Charków, jego współcześni artyści i sztuka – dali się poznać w Kazimierzu Dolnym została wyłączona

W czerwcu, w polskim nadwiślańskim miasteczku, zagościły prace współczesnych ukraińskich artystów. Przez większość miesiąca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki można było oglądać wystawę, która gromadziła rozmaite dzieła sztuki.

Malarstwo, grafika, fotografia i sztuka wideo – taki był wachlarz artystycznych propozycji, jakie złożyły się na ekspozycję pod nazwą “Sztuka ukraińska dzisiaj – nowe doświadczenie wojny i życia”. Wystawa została przygotowana przez Galerię Miejską w Charkowie, która współpracuje z absolwentami Charkowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inicjatorem polskiej ekspozycji była siostrzana organizacja z Berlina, zrzeszająca działaczy kultury z trzech miast partnerskich, z Niemiec, Polski i Ukrainy.

Przedsięwzięcie miało jasny cel – postanowiono pokazać, jaką ewolucję przeszedł w ciągu ostatnich miesięcy zarówno sam Charków, jak i jego życie artystyczne. Autorzy prac prezentowanych na wystawie w większości nadal mieszkają w rodzinnym mieście i kontynuują swoją twórczą pracę. Mimo wojennych okoliczności, dyplomacja kulturalna również trwa, czego dowodem była kazimierska ekspozycja.

Pierwszy blok wystawy, poświęcony malarstwu, został celowo przedstawiony przez kuratorów w sposób pokojowy – gromadził obrazy utalentowanych charkowskich mistrzów, powstałe w latach przedwojennych. Dał wyobrażenie o tym, co do niedawna inspirowało tamtejszych artystów. Na ekspozycji znalazły się pejzaże miejskie (między innymi Charkowa, ale nie tylko), plenery rodzimej przyrody, martwe natury i kompozycje rodzajowe.

 

W drugim bloku wystawy zgromadzono fotografie, przedstawiające różne oblicza Charkowa. Kadry, których autorem jest Volodymyr Bysov, przypomniały jak ukraińskie miasto kwitło i rozwijało się – do 24 lutego 2022 roku. Ten znany fotografik ma w swoim dorobku aż 15 albumów, które opowiadają o regionie charkowskim i jego historii. W uchwyconych przez niego kadrach została uchwycona miejska architektura, szerokie ulice i przestronne, pełne życia place. Te wizje uzupełniły prace polskiego fotografa, Maxa Skrzeczkowskiego – który odwiedził Charków zeszłej wiosny i uwiecznił obrazy cierpienia i zniszczenia, jakie przyniosła ze sobą wojna.

Trzeci blok ekspozycji stanowiły media. Było to video-art młodych, ale uznanych już na Ukrainie autorów, powstałe w ciągu ostatniego roku i ściśle związane z aktualnymi wydarzeniami. Jako odrębny projekt wystawienniczy, ta część wystawy z powodzeniem była prezentowana również w Poznaniu.

Już 10 czerwca, w dniu wernisażu, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki przyciągnął wielu miłośników sztuki – i tych, których żywo interesuje to, co dzieje się w ogarniętej wojną Ukrainie. Do ostatniego dnia miesiąca wystawę uważnie oglądali zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak i turyści odwiedzający miasteczko. Wystawione prace skłaniały do wielu refleksji – związanych nie tylko z samą sztuką, ale też kolejami ludzkiego losu.

Źródło informacji i zdjęć: KOKPiT