Co śledzą kamery zamontowane przy lubelskiej starówce?

      Możliwość komentowania Co śledzą kamery zamontowane przy lubelskiej starówce? została wyłączona

Od dziś, każdy samochód który wjeżdża na teren Starego Miasta w Lublinie, jest rejestrowany przez nowy elektroniczny system.  To pomysł podjęty przez władze miasta, w porozumieniu z Radą Dzielnicy Stare Miasto.

W zaostrzeniu kontroli pojazdów pomagają nowoczesne rozwiązania. Główne elementy nowego systemu to dwie kamery. Jedna odczytuje tablice rejestracyjne samochodów jadących ulicą Noworybną, a druga rejestruje tablice aut wyjeżdżających ze Starego Miasta ulicą Olejną. Ale dostrzeże także tych kierowców, którzy chcieliby wjechać ulicą Olejną pod prąd.

Obraz z kamer jest przesyłany do modułu analitycznego, który porównuje dane z listą wprowadzoną przez operatora. To pozwala wykrywać osoby i podmioty, które wjeżdżają na lubelską starówkę mimo braku uprawnień. Na podstawie alertów i zdjęć Straż Miejska może nakładać mandaty karne albo kierować sprawy do sądu. Instalacja całego systemu kosztowała prawie 100 tysięcy złotych.

Dodajmy, że wjazd na Stare Miasto w Lublinie umożliwiają specjalne identyfikatory – jak dotąd wydano ich ponad 400. Poza mieszkańcami i pracownikami lokalnych firm, na starówkę mogą wjeżdżać na przykład pojazdy zaopatrzenia, należące do służb komunalnych i porządkowych czy taksówki przewożące osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Regulamin wydawania identyfikatorów jest TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Lublinie