Czas na kolejne “Ballady i Romanse” w Kazimierzu Dolnym

      Możliwość komentowania Czas na kolejne “Ballady i Romanse” w Kazimierzu Dolnym została wyłączona

Poezja i muzyka doby romantyzmu ponownie zagoszczą w nadwiślańskim miasteczku. Będzie to druga odsłona festiwalu “Ballady i Romanse”, który przypomina, że trwa Rok Romantyzmu Polskiego.

Z inicjatywy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, w Kazimierzu Dolnym będzie można posłuchać utworów fortepianowych, skomponowanych w XIX wieku oraz fragmentów przełomowego dla polskiej literatury tomiku poezji Adama Mickiewicza.

W miasteczku od 2019 roku znajduje się zabytkowy fortepian koncertowy, wyprodukowany w 1847 roku przez słynną firmę Steinway. Instrument, podarowany przez Księżną Irinę zuSayn Wittgenstein i Pana Seweryna Aszkenazego, sprowadzono do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Na czas występów festiwalowych pojawi się w sali koncertowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

W tę niedzielę (24 lipca) na zabytkowym instrumencie zagra Alexandra Świgut, zwyciężczyni III. nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (w 2018 roku) oraz uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. W tę niedzielę zagra kazimierskim słuchaczom utwory tego najsłynniejszego polskiego kompozytora epoki romantyzmu, ale też kompozycje Liszta, Schuberta i Schumanna.

Natomiast o recytację Mickiewiczowskich “Ballad i Romansów” organizatorzy poprosili Mariusza Bonaszewskiego. To aktor z ogromnym doświadczeniem scenicznym, znany także widzom filmów fabularnych i miłośnikom słuchowisk. Został uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi czy Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Niedzielny recital odbędzie się w auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym – początek występu o godzinie 16.00. Wstęp na to kulturalne wydarzenie będzie wolny.

Źródło informacji i zdjęć: KOKPiT