Czas na modernizację ważnego ośrodka toksykologicznego!

      Możliwość komentowania Czas na modernizację ważnego ośrodka toksykologicznego! została wyłączona

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczyna unijny projekt, związany z modernizacją jego oddziału toksykologiczno-kardiologicznego.

To będzie ogromne przedsięwzięcie, warte ponad 18,5 miliona złotych – ale większość tych kosztów pokryje unijne dofinansowanie – ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów prac remontowo-budowlanych oraz na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Umowa z wykonawcą przebudowy szpitalnego gmachu została już podpisana. Duże zmiany czekają budynek G, liczący cztery kondygnacje. Dotychczas mieściły się tam oddział pediatrii oraz pomieszczenia wykorzystywane do świadczenia usług z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Postanowiono jednak, że już wkrótce przestronne metraże przejmą właśnie kardiologia (ta rozgości się na powierzchni 2250 metrów kwadratowych) i toksykologia (zajmie 950 metrów kwadratowych).

Dostosowanie budynku G do nowych zadań będzie polegało na stworzeniu tam nowych gabinetów i sal. Pojawi się między innymi monitorowana Izba Przyjęć, sala wyposażona w przewody tlenowe czy pracownia hiperbarii tlenowej. Uzupełnieniem działań remontowych będzie zakup specjalistycznych i nowoczesnych urządzeń – na tej liście są między innymi kardiomonitory i pompy strzykawkowe, jak też komora hiperbaryczna.

Przypomnijmy oddział w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym to jedyny ośrodek toksykologiczny w całym makroregionie. Od lat, regularnie trafiają tam osoby wykazujące objawy rozmaitych zatruć – nie tylko pokarmowych, ale też wywołanych przez środki ochrony roślin, leki czy nawet dopalacze. Przyjmowani są tu zarówno dorośli, jak też dzieci i młodzież. Natomiast bliskie sąsiedztwo oddziału kardiologicznego jest jak najbardziej uzasadnione – ponieważ poważnym zatruciom towarzyszą inne schorzenia, a często są to właśnie problemy z sercem i układem krążenia.

Źródło informacji: UMWL; źródło zdjęcia: WSS w Lublinie