Czas na wyprawę przez Puszczę Kozienicką!

      Możliwość komentowania Czas na wyprawę przez Puszczę Kozienicką! została wyłączona

W ten weekend przez ziemię kozienicką można przejść szlakiem bojowym 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. To będzie wyprawa, która pozwoli oddać hołd poległym żołnierzom i zasmakować w opowieściach z przeszłości.

Tradycyjnie, pod koniec września, lokalne władze, instytucje oraz rekonstruktorzy zachęcają, żeby ruszyć na dwudniową wyprawę przez ziemię kozienicką – śladem żołnierzy, którzy wędrowali przez Mazowsze w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Przejście wyznaczonej, 42-kilometrowej trasy zajmie sobotę i niedzielę – dla młodszych uczestników będzie to bardzo oryginalna i zapadająca w pamięć lekcja historii.

Marsz rozpocznie się w sobotnie przedpołudnie (o 9.00) w Augustowie, w gminie Grabów nad Pilicą, przy lokalnej szkole podstawowej – dalej droga poprowadzi przez wiele miejsc pamięci, związanych nie tylko z walką żołnierzy, ale też z oporem lokalnej ludności cywilnej. W każdym z takich punktów będą składane wiązanki kwiatów, a uczestnicy marszu będą wystawiać warty. Nie zabraknie też pogadanek, z których będzie można wysnuć niejedną ciekawostkę.

Piechurzy miną między innymi Matyldzin, Cecylówkę Głowaczowską, Studzianki Pancerne, Wolę Chodkowską, Ryczywół, Adamów czy Cztery Kopce. W niedzielę wkroczą już na Trakt Królewski w Puszczy Kozienickiej. W tamtejszym Augustowie, o 14.30, marsz zakończą uroczystości przy pomniku poświęconym strzelcom kaniowskim, którzy polegli na terenie puszczy w czasie wojny.

O szczegółach trzynastej edycji marszu informuje Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – kliknij TUTAJ. Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni, również rekonstruktorzy.

Źródło informacji i plakatu: Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych