Dzwonią i oszukują – metodą “na koronawirusa”

      Możliwość komentowania Dzwonią i oszukują – metodą “na koronawirusa” została wyłączona

Jak informuje kozienicka komenda policji, telefoniczni oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze metodą „na wnuczka”. Tym razem wybierają numery seniorów i wykorzystują legendę opartą na panującej epidemii.

Osoba, która odzywa się w słuchawce, podaje się za członka rodziny – twierdzi, że choruje na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy dołącza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację, wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie. Informując o sporych kosztach leczenia, oszuści próbują wyłudzić pieniądze, żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie najbliższych.

Osoby posługujące się tą metodą, wywierają presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel, potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.

Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na COVID-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam że musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować policję o próbie oszustwa.