Gdzie na Lubelszczyźnie trzeba uważać na ptasią grypę?

      Możliwość komentowania Gdzie na Lubelszczyźnie trzeba uważać na ptasią grypę? została wyłączona

Jak już informowaliśmy, migrujące mewy przyniosły do naszego regionu zjadliwego wirusa ptasiej grypy. Z tego powodu hodowcy drobiu powinni szczególnie uważać i stosować w swoich gospodarstwach wszystkie zasady bioasekuracji.

Ognisko wirusa grypy ptaków (podtypu H5N1) stwierdzono w okolicy miejscowości Przewóz Tarnowski, w kozienickiej gminie Magnuszew. Zakażone okazały się padłe mewy śmieszki i mewy siwe, znalezione w okolicy. Jednak martwe dzikie ptaki, zarażone zakaźną chorobą, ujawniono również na innych wiślanych wyspach, na wysokości powiatów opolskiego i puławskiego.

Z tego powodu wojewoda lubelski wyznaczył strefę objętą zakażeniem i nakazał hodowcom zachowanie szczególnych środków ostrożności. W powiecie opolskim jest to teren gminy Wilków, natomiast w powiecie puławskim – miejscowości Brześce, Brześce Kolonia i Janowice w gminie Janowiec. Każda strefa jest odpowiednio oznakowana – tablicami ostrzegawczymi z czarnymi napisami na żółtym tle.

Lokalni hodowcy drobiu powinni trzymać swoje stada w zamknięciu, izolując je nie tylko od dzikich ptaków, ale też od zwierząt żyjących w innych gospodarstwach. Są również zobowiązani do przestrzegania zasad higieny. Wszystkie szczegółowe zalecenia są wymienione w rozporządzeniu wojewody (kliknij TUTAJ).

Źródło informacji: LUW; źródło zdjęcia: baza Pixabay