Ile można dorobić do renty albo wcześniejszej emerytury?

      Możliwość komentowania Ile można dorobić do renty albo wcześniejszej emerytury? została wyłączona

Od 1 września zmieniają się kwoty dodatkowego przychodu dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Trzeba o nich pamiętać, żeby nie być zaskoczonym, odbierając kolejne wypłaty z ZUS-u. 

Do obu tych świadczeń można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy ściśle od przeciętnego polskiego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. O zmianach mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż wspomniany próg, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości.

Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać bez ograniczeń. Nowe kwoty limitów zmienią się znowu od 1 grudnia.