Jak minie 15 sierpnia w Puławach?

      Możliwość komentowania Jak minie 15 sierpnia w Puławach? została wyłączona

Już jutro mieszkańcy naszego regionu przeniosą się w czasie o ponad sto lat wstecz – za sprawą uroczystości upamiętniających 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Miejscem pamięci tego historycznego wydarzenia są Puławy – ponieważ to w pałacu Czartoryskich, w sierpniu 1920 roku, działała Kwatera Główna Naczelnego Wodza. To tu marszałek Piłsudski opracowywał plany operacji, która zakładała uderzenie na oblegających Warszawę bolszewików od strony Wieprza – i stąd wydał swoje rozkazy.

Puławskie uroczystości patriotyczne odbędą się na pałacowym dziedzińcu, przy tablicy pamiątkowej, poświęconej uczestnikom tamtych zdarzeń – a rozpoczną się o godzinie 11.00. Do południa będzie można również odwiedzić zabytkowy gmach, żeby obejrzeć między innymi sześciokątny stół, przy którym toczyły się wojenne narady. Z kolei o godzinie 12.00 uroczysta Msza Święta zostanie odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli w dawnej kaplicy pałacowej. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Straży Pożarnej z Końskowoli.

Nie zabraknie również wydarzenia kulturalnego, które co roku pomaga puławianom obchodzić rocznicę wielkiej wiktorii, a zarazem Święto Wojska Polskiego. Późnym popołudniem, o godzinie 17.00, na placu przed Puławskim Ośrodkiem Kultury, odbędzie się jubileuszowy, dziesiąty koncert polskich pieśni patriotycznych – “Śpiewanie z gwiazdami, czyli potyczki z piosenką”. Wśród zaproszonych gości będą Paula Jurkowska, Emilia Siepkowska, Aleksander Resiak i Kamil Turczyn.

Szczegółowe informacje na temat miejskich obchodów rocznicy “Cudu nad Wisłą” są zamieszczone na stronie internetowej puławskiego ratusza – kliknij TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Puławach