Jak sto lat temu wyglądał Zwoleń? Przekonaj się (i trochę się pospiesz)

      Możliwość komentowania Jak sto lat temu wyglądał Zwoleń? Przekonaj się (i trochę się pospiesz) została wyłączona

„Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce” to tytuł najnowszej wystawy, jaką można oglądać w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu.

Ekspozycja pojawiła się tam w miniony czwartek, podczas obchodów urodzin miasta, czyli rocznicy nadania praw miejskich Zwoleniowi. To już 595 lat, odkąd ta miejscowość znajduje się na polskiej mapie, a jej historia sięga początków rządów dynastii Jagiellonów. Podczas uroczystego wernisażu wystawy, burmistrz Arkadiusz Sulima odczytał zachowany akt lokacyjny – a sama ekspozycja pozwala się przekonać, jak już w bliższych nam czasach, w ostatnich latach i dekadach wyglądał Zwoleń i jego najbliższe okolice.

Najstarsze z wyeksponowanych kartek pochodzą z 1901 roku, a więc z samego początku XX wieku i jeszcze z czasów zaborów. Na pocztówkach można zobaczyć najbardziej charakterystyczne budynki, w tym najstarszy zwoleński kościół, a także obiekty upamiętniające Jana Kochanowskiego. Sporo miejsca poświęcono także historii miejscowej poczty, ten wątek ilustrują jeszcze dodatkowe przedmioty, między innymi replika munduru listonosza i skrzynka pocztowa z lat 30-tych (wypożyczone z Muzeum Wsi Lubelskiej). Ekspozycję wzbogacają widokówki z okolicznych gmin: Policznej, Tczowa czy Gródka – i na tych kartkach pocztowych jest przedstawione także piękno zwoleńskiej przyrody. Widokówki, które tworzą tę wystawę, pochodzą między innymi z kolekcji Krzysztofa Skarżyckiego, historyka, kustosza w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – ten pasjonat zebrał ich prawie 200.

Każdy, kto nie dotarł na otwarcie wystawy, może w każdej chwili nadrobić zaległości, bo zwoleńskie pocztówki poczekają na widzów jeszcze do 27 marca.

 

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęć: www.muzeum.zwolen.pl