Jaka przyszłość czeka dworek w Rososzy?

      Możliwość komentowania Jaka przyszłość czeka dworek w Rososzy? została wyłączona

Działka, na której znajduje się dawny dworek w Rososzy ma już nowego właściciela. Władze gminy Ryki sprzedały nieruchomość prywatnemu nabywcy, który zgłosił się do sierpniowego przetargu. Jaka przyszłość czeka drewniany budynek, który przez ostatnie dekady stopniowo niszczał? 

Ta kwestia od niemal dwóch lat trapi lokalną Fundację Integracji Społecznej “Przyjaciele”. Podczas minionych wakacji aktywiści próbowali zebrać pieniądze, potrzebne do wykupienia zabudowań – ponieważ chcieli się upewnić, że dawny dworek nie zniknie z ryckiego krajobrazu i będzie służył jako atrakcja turystyczna. Zbiórka niestety nie powiodła się i została unieważniona.

Fundacji udało się natomiast doprowadzić do tego, żeby Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął procedurę wpisania dawnego dworku do rejestru zabytków. Teraz pozostaje poczekać na wyniki tego postępowania – jeśli będą pozytywne, budynek będzie chroniony przed rozbiórką.

Przypomnijmy, że dawny dworek w Rososzy jest znany jako dom, w którym część dzieciństwa spędził malarz Leon Wyczółkowski. Drewniany budynek powstał w drugiej połowie XIX wieku. Przed drugą wojną światową tutejszy majątek należał do rodziny Olęckich, natomiast w czasach powojennych była to siedziba lokalnej szkoły. Niestety, w ostatnich dekadach przyciągał jedynie wandali – dlatego aktywiści obawiają się, że nowy właściciel może podjąć decyzję o rozebraniu zniszczonego obiektu.

Źródło zdjęcia: www.polskiezabytki.pl; Beata Osowiec