Jakie historie z przeszłości skrywa wąwolnicki rynek?

      Możliwość komentowania Jakie historie z przeszłości skrywa wąwolnicki rynek? została wyłączona

Wczoraj (13 października) ruszyły prace archeologiczne, skupione na odnalezieniu reliktów dawnego ratusza, który stał w centrum Wąwolnicy między XVI a XIX wiekiem.

Zielony skwer, który obecnie pokrywa płytę rynku, został rozkopany – według wskazówek, jakich dostarczyły badania georadarowe, przeprowadzone przez inżyniera Krzysztofa Janusa z Politechniki Lubelskiej w połowie grudnia ubiegłego roku. Specjalistyczne przyrządy wskazały wówczas szereg anomalii, a wiele z nich sugeruje właśnie obecność starszej zabudowy. Wczoraj, na zlecenie władz gminy, do pracy zabrali się przedstawiciele Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych z Lublina.

Badaniom przyglądają się bacznie członkowie Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy – i liczą, że oprócz fundamentów dawnego gmachu uda się znaleźć także inne przedmioty, opowiadające o historii Wąwolnicy. W czwartek, za zgodą archeologów, dołączyli do prac fizycznych. Wśród pierwszych znalezisk było kilkanaście metalowych przedmiotów, w tym moneta z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Jak dodaje wójt Marcin Łaguna, badania archeologiczne to wstęp do rewitalizacji rynku. Na podstawie dokonanych odkryć zostanie opracowana koncepcja przyszłych prac remontowych.

Źródło informacji i zdjęcia: Marcin Łaguna – Facebook; Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy – Facebook.