Nowy rekord zakażeń – i pytania o wariant omikron

      Możliwość komentowania Nowy rekord zakażeń – i pytania o wariant omikron została wyłączona

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia 1 grudnia wynika, że w ciągu minionej doby w całym kraju potwierdzono ponad 29 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

W dalszym ciągu zakażonych osób najszybciej przybywa ich na Mazowszu (dzisiejsze dane dla województwa to 4806 przypadków), natomiast Lubelszczyzna już na dobre opuściła ogólnopolską czołówkę (dzisiaj odnotowano tu 1264 pozytywne wyniki testów). W pięciu powiatach naszego regionu potwierdzono dziś 209 nowych zakażeń: 79 w powiecie puławskim, 48 w kozienickim, 37 w ryckim, 29 w opolskim i 16 w zwoleńskim. Coraz trudniejsza staje się sytuacja w kozienickim szpitalu, gdzie oddział covidowy jest przepełniony już od kilku dni.

Od dziś w całym kraju zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia – potrwają na pewno do 17 grudnia. Wprowadzono je między innymi w związku z wykryciem wariantu omikron, który dotarł już do Europy. Bardzo możliwe, że jest on bardziej zakaźny od innych szczepów koronawirusa. Na razie nie potwierdzono go w Polsce, ale jak poinformował dzisiejszego ranka rzecznik Ministerstwa Zdrowia, trwają badania dwóch próbek, które potencjalnie mogą zawierać nową mutację – wyniki mają być znane w ciągu najbliższych dwóch dni.

Ostrzegając przed koronawirusem, Ministerstwo niezmiennie namawia do szczepień – ze zgromadzonych danych statystycznych wynika jasno, że znacząca większość zgonów z powodu COVID-19 dotyczy osób, które się nie zaszczepiły. Tu również odnotowano niechlubny rekord: tylko wczoraj w całej Polsce zmarło 570 zakażonych chorych – wśród nich było 427 osób, które nie przyjęły szczepionki.