Jutro 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      Możliwość komentowania Jutro 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych została wyłączona

To okazja do wspominania ludzi, którzy przez niemal dwie dekady po zakończeniu drugiej wojny światowej tworzyli zbrojne podziemie antykomunistyczne – i przez ówczesne władze byli traktowani jako wrogowie kraju.

W Puławach do uczczenia ich pamięci zachęca Światowy Związek Żołnierzy AK i WiN. Tutejsze obchody rozpocznie Msza Święta, odprawiona w południe w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Później uczestnicy uroczystości przejdą pod krzyż przy ulicy Centralnej, czyli w okolicę dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa. Tam, o 13.30 odbędzie się Apel Poległych, na maszt zostanie wciągnięta polska flaga, a pod krzyżem będzie można złożyć symboliczne wiązanki kwiatów. Organizatorzy zachęcają, żeby na to spotkanie wybrać się z własnymi flagami narodowymi.

Uroczyste obchody Dnia Pamięci planują również władze Ryk wraz z ryckim kołem ŚZŻ AK i WiN. W tym mieście w intencji Żołnierzy Niezłomnych również zostanie odprawiona Msza Święta, a wezmą w niej udział kadeci z Zespołu Szkół imienia Kajetana hrabiego Kickiego w Sobieszynie. Po obejrzeniu części artystycznej, przygotowanej przez ryckich uczniów, uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz parafialny, żeby tam złożyć kwiaty na zbiorowej mogile żołnierzy AK i WiN. Dodajmy, że w Narodowym Dniu Pamięci na gości będzie czekała Izba Pamięci “Orlika” w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach. Natomiast na terenie zespołu pałacowo-parkowego będzie do obejrzenia specjalna wystawa plenerowa.

Również inne lokalne instytucje kulturalne proponują na jutro specjalne atrakcje. W Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli, po godzinie 10.00 będzie można obejrzeć film poświęcony Żołnierzom Niezłomnym i posłuchać poezji patriotycznej. Zaplanowano również wyjazd do Lasu Stockiego – żeby mieszkańcy gminy mogli złożyć znicze i kwiaty w miejscu jednej z największych bitew niepodległościowego podziemia.

Źródło informacji i zdjęcia: ŚZŻ AK Puławy; UM w Rykach; GOK w Końskowoli