Słynny wizerunek zagościł na miesiąc w lubelskiej galerii

      Możliwość komentowania Słynny wizerunek zagościł na miesiąc w lubelskiej galerii została wyłączona

Jak wyglądał Mikołaj Kopernik? Wyobrażenie, które najbardziej zadomowiło się nam w pamięci, wiąże się z wizerunkiem przedstawionym na malarskim płótnie przez Jana Matejkę. Mówi o tym nowa wystawa, którą wczoraj otwarto w Lublinie.

Żeby przypomnieć sobie, jak wygląda obraz “Astronom Kopernik albo rozmowa z Bogiem” wystarczy odwiedzić galerię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Nie jest to jednak oryginalne dzieło Jana Matejki. Genialną kopię, która różni się od oryginału wymiarami i jednym detalem, przygotował Ireneusz Rolewski. Na wystawie malarskiemu dziełu towarzyszą starodruki i mapy nieba – wypożyczone z lubelskich bibliotek oraz z Centrum Badań Kosmicznych Państwowej Akademii Nauk.

Cała ekspozycja została przygotowana właśnie teraz, ponieważ w obecnym roku, dokładnie 19 lutego, wypadła 550 rocznica urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma, który “wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”. Cała inicjatywa wyszła od miasta Skierniewice i Fundacji Orlen. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Kopia obrazu “Astronom Kopernik albo Rozmowa z Bogiem” będzie prezentowana w Lublinie przez 4 tygodnie – do 25 marca. Później trafi do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli, żeby tam przypominać o osiągnięciach polskiej nauki.

Źródło informacji i zdjęcia: WBP w Lublinie – Facebook