Już można prosić o wsparcie w zakupie węgla

      Możliwość komentowania Już można prosić o wsparcie w zakupie węgla została wyłączona

Wczoraj (17 sierpnia) ruszył nabór wniosków o tak zwany dodatek węglowy. To finansowe, rządowe wsparcie, które ma pomóc w zdobyciu odpowiedniej ilości tradycyjnego opału na nadchodzącą, zimną część roku.

Każde gospodarstwo domowe, które ogrzewa dom z pomocą węgla albo paliwa węglopochodnego, może otrzymać jednorazową wypłatę w wysokości 3 tysięcy złotych. To propozycja wysunięta przez władze w obliczu rosnących cen węgla kamiennego. Takie podanie zostanie zweryfikowane na podstawie tego, jakie źródło ogrzewania zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy można składać do końca listopada – będą rozpatrywać je władze gmin, i w większości to właśnie te urzędy czekają na wypełnione formularze. Bywa jednak, że całe zadanie koordynują lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej albo Centra Usług Społecznych. Szczegółowe wskazówki, a także wzory niezbędnych formularzy i zasady przyznawania wsparcia, można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów gmin. Składać można zarówno papierowe dokumenty, jak i elektroniczne. Można również korzystać z platformy e-PUAP.

Wnioskodawcy nie muszą wykazywać osiąganych dochodów. Konieczne jest tylko wpisanie danych osobowych wszystkich osób tworzących gospodarstwo domowe. O dotację można się starać również po zakupie swojego opału. Pieniądze zostaną wypłacone w ciągu miesiąca od dnia złożenia dokumentów.

Źródło informacji: Ministerstwo Klimatu i Środowiska; źródło zdjęcia: baza Pixabay