Koleje Mazowieckie zastępują stare pociągi ekologicznymi

      Możliwość komentowania Koleje Mazowieckie zastępują stare pociągi ekologicznymi została wyłączona

Lato, jak żadna inna pora roku kojarzy się z podróżami – i właśnie teraz napływają dobre wieści dla tych, którzy lubią korzystać z dróg żelaznych.

Już wkrótce, szybko, ekologicznie i komfortowo będą wozić podróżnych nowoczesne składy, należące do Kolei Mazowieckich. W taborze tego przewoźnika znajdują się już wszystkie pojazdy, jakie kupiono w ramach rekordowego zamówienia, wartego ponad 2 miliardy złotych. Przedmiotem tego kosztownego przedsięwzięcia, wspartego przez fundusze unijne, było 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu ER160 FLIRT.

Jak podkreśla Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich, umowę zrealizowano przed zaplanowanym terminem – mimo tego, że pięcioletnie zadanie napotkało na takie utrudnienia, jak okres epidemii COVID-19. Dodaje, że nowoczesne pociągi zastąpią wysłużone, najstarsze składy, które dotąd kursowały po mazowieckich drogach żelaznych.

Elektryczne pociągi typu FLIRT są lekkie (mają aluminiową konstrukcję) i spełniają wymagania najnowszych standardów TSI oraz aktualnych norm bezpieczeństwa. Dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażono w klimatyzację, monitoring i system informacji wizualno-dźwiękowej – oraz defibrylatory. Pasażerowie będą mogli przewozić ze sobą rowery czy wózki dziecięce, a w czasie podróży skorzystają z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Taki pięcioczłonowy skład pomieści prawie 600 osób (przy czym posiada 269 miejsc siedzących) i może jechać z maksymalną prędkością 160 km/h.

Źródło informacji i zdjęcia: Koleje Mazowieckie