Kolejna lubelska droga żelazna zostanie zelektryfikowana

      Możliwość komentowania Kolejna lubelska droga żelazna zostanie zelektryfikowana została wyłączona

Szybciej i bardziej ekologicznie – właśnie tak będzie można wkrótce podróżować z Lublina w kierunku Warszawy. Podjęto właśnie pierwsze kroki w tej sprawie.

PKP Polskie Linie Kolejowe planują wprowadzenie ważnych zmian na trasie między Lubelszczyzną i Mazowszem. Właśnie ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, której celem jest elektryfikacja linii kolejowej Łuków-Lublin Północny.

Ta inwestycja wyjdzie na dobre zarówno pasażerom pociągów, jak też środowisku naturalnemu. Gdy dojdzie do skutku, zniknie potrzeba wymiany lokomotyw – ze spalinowych na elektryczne. Całą podróż będzie można spędzić w ekologicznym składzie – i stanie się ona również nieco krótsza. Żelaznymi drogami tej części Lubelszczyzny będą jeździły nowocześniejsze pociągi – a przewoźnicy będą mogli przygotować różne atrakcyjne oferty. Skorzystać mają między innymi mieszkańcy Lubartowa, którzy zyskają nowe połączenia z Warszawą.

Elektryfikacja linii Łuków-Lublin będzie kosztować 378 milionów złotych. To jedno z pięciu zadań, jakie zostaną wykonane w województwie lubelskim do 2029 roku, z pomocą rządowych dotacji z programu “Kolej Plus”.

Źródło informacji: PKP PLK S.A.; źródło zdjęcia: baza Pixabay