Kolejne perony kolejowe przejdą modernizację

      Możliwość komentowania Kolejne perony kolejowe przejdą modernizację została wyłączona

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisała już umowę w sprawie przebudowy przystanku w Grabowie Szlacheckim, tuż obok przejazdu kolejowego w gminie Nowodwór. To znaczy, że tym razem w północno-wschodniej części naszego regionu poprawi się dostępność i komfort podróży koleją.

To dobre wieści dla tych, którzy często korzystają z drogi żelaznej, prowadzącej w kierunku Łukowa i Dęblina. Przystanek w Grabowie Szlacheckim już niedługo bardzo się zmieni. Jego nowe perony będą wyższe – dzięki temu podróżnym będzie znacznie łatwiej wsiadać do pociągów albo z nich wysiadać. Na wyremontowanym przystanku pojawią się wiaty i ławki. Obiekt będzie czytelnie oznakowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mają poważne problemy z poruszaniem się. Zmrok rozproszy światło z ekologicznych lamp LED.

Ale prace remontowe obejmą także znacznie większy obszar – bo ważne zmiany przejdzie też wspomniany przejazd kolejowy. Zaplanowano wymianę torów i nawierzchni jezdni oraz montaż nowych, samoczynnych sygnalizatorów świetlnych. Co więcej, do zmodernizowanych peronów będzie prowadził nowy chodnik.

Koszt wszystkich prac, jakie zostaną wykonane w Grabowie Szlacheckim, sięgnie prawie 6 milionów złotych. W pokryciu tych kosztów pomoże rządowe dofinansowanie – ponieważ będzie to kolejne zadanie realizowane w ramach programu dotacyjnego, rozpisanego na lata 2021-2025. Zakłada on, że na lepsze zmieni się w sumie 20 kolejowych lokalizacji. Przypomnijmy, że na trasie z Łukowa do Dęblina podróżni korzystają już z odnowionych peronów w Leopoldowie.

Źródło informacji i zdjęcia: PKP PLK S.A.; fot. Krzysztof Różewicz