Kozienice pomagają zaprzyjaźnionemu, ukraińskiemu miastu

      Możliwość komentowania Kozienice pomagają zaprzyjaźnionemu, ukraińskiemu miastu została wyłączona

W środę (11 stycznia) z północno-zachodniej części naszego regionu wyjechały ciężarówki pełne sprzętów, które bardzo przydadzą się naszym wschodnim sąsiadom.

Gmina Kozienice zorganizowała pomoc rzeczową dla zaprzyjaźnionego miasta Chuguev. Pod koniec listopada, na wniosek burmistrza Piotra Kozłowskiego podjęto uchwałę w tej sprawie. Władze Kozienic sięgnęły do swojego budżetu po środki na zakup wielu praktycznych sprzętów i urządzeń.

Dziewięć palet zajęły agregaty prądotwórcze, lampy akumulatorowe, namioty wojskowe czy składane łóżka. Ładunek uzupełniły także stalowe piece, butle gazowe, termosy i komplety pościeli. Listę tych zakupów ustalono z władzami ukraińskiego miasta, do którego trafi cały ten transport. Jak mówi Piotr Kozłowski:

Zakupiliśmy przede wszystkim niezbędne na co dzień rzeczy, których jednocześnie brakuje na miejscu. Część z nich trafi zapewne do tak zwanych. punktów niezłomności, czyli zbiorowych punktów żywieniowo-grzewczych. Liczymy, że nasz transport dotrze bezpiecznie na miejsce.

Wysłanie pomocy rzeczowej to już kolejna forma wsparcia, jakiego Kozienice udzielają obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy. Gdy 24 lutego 2022 roku rozpoczęły się działania zbrojne, władze gminy niemal natychmiast wyraziły solidarność z narodem ukraińskim – w tym także z mieszkańcami zaprzyjaźnionego miasta Chuguev.

Mazowiecki samorząd bardzo szybko rozpoczął też lokalną akcję pomocy, w którą zaangażowały się lokalne instytucje, zakłady pracy, firmy i mieszkańcy. Dzięki działaniom koordynowanym przez Centrum Usług Społecznych, uchodźcy wojenni znaleźli w Kozienicach schronienie i doraźną pomoc – medyczną, psychologiczną i prawną.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Kozienicach