Kto chce, żeby Końskowola ponownie była miastem?

      Możliwość komentowania Kto chce, żeby Końskowola ponownie była miastem? została wyłączona

Ważne pytanie, dotyczące przyszłości Końskowoli, zadano w ubiegłym roku wszystkim tutejszym mieszkańcom. Sprawa została jednak odłożona na później – a teraz lokalni aktywiści upominają się o nią.

Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Fara Końskowolska” nie rezygnuje z walki o przywrócenie Końskowoli praw miejskich. Przygotowało nową petycję, w której apeluje do tutejszej rady gminy o zwołanie specjalnej sesji, poświęconej tej sprawie. Zdaniem Towarzystwa, radni powinni oficjalnie uznać ważność konsultacji społecznych, przeprowadzonych na początku 2020 roku – a także przygotować wniosek o nadanie Końskowoli statusu miasta.

Przypomnijmy, że wspomniane konsultacje miały rekordową frekwencję i wykazały, że zdecydowana większość mieszkańców gminy popiera pomysł, żeby Końskowola znów była miastem. Czas na przygotowanie takiego wniosku mija wraz z końcem marca. W ubiegłym roku radni nie zajęli się tym tematem.

W treści petycji Towarzystwo przypomina, że na rok 2022 przypada jubileusz – bo minie dokładnie 490 lat, odkąd Andrzej Tęczyński otrzymał od króla Zygmunta Starego promesę na nadanie praw miejskich. Z tego powodu powrót do dawnego stanu rzeczy byłby dobrym sposobem na uczczenie takiej rocznicy.