Kto może, a kto musi założyć konto w PUE ZUS?

      Możliwość komentowania Kto może, a kto musi założyć konto w PUE ZUS? została wyłączona

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ZUS, czyli każdy przedsiębiorca, będzie musiał mieć aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To będzie nowy obowiązek – ale w wielu sprawach wyjdzie płatnikowi na dobre.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS działa już od dekady – od 2012 roku. W całym kraju korzysta z niej ponad 10,6 miliona osób. To między innymi osoby fizyczne, ponieważ nowoczesne rozwiązanie wspiera na przykład obsługę popularnych świadczeń, takich jak 500+, Dobry Start, Polski Bon Turystyczny, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Ale PUE ZUS oddaje wiele przysług także płatnikom składek, prowadzącym działalność gospodarczą.

Jakie zalety ma posiadanie takiego konta i jak aktywować swój profil? Tłumaczy Maciej Raszewski – pełniący obowiązki rzecznika prasowego ZUS w województwie lubelskim:

 

Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników – nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Jednak od początku przyszłego roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych, ponieważ to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do Zakładu.

Na chwilę obecną, w województwie lubelskim już ponad 200 tysięcy podmiotów posiada aktywny profil na platformie usług elektronicznych ZUS. Natomiast 9,4 tys. przedsiębiorców musi to nadrobić do końca roku. Aktywację można przeprowadzić w dowolnej placówce ZUS albo online, na stronie internetowej www.zus.pl.

Źródło informacji: ZUS