Lubelscy Terytorialsi podsumowują 2019 rok

      Możliwość komentowania Lubelscy Terytorialsi podsumowują 2019 rok została wyłączona

Ich dowódca, płk Tadeusz Nastarowicz, podkreślił że w ciągu ostatnich 12 miesięcy żołnierze udowodnili, że są dobrze przygotowani do działania w warunkach kryzysowych.

Wiosną tego roku Terytorialsi szybko i sprawnie udzielili pomocy mieszkańcom Wojciechowa i Modliborzyc, gdy wichura wywołała tam stan kryzysowy: do akcji ratowniczej zgłosiło się wtedy aż 95% lubelskich żołnierzy. Poza tym, w minionym roku, w razie potrzeby pomagali  w poszukiwaniu zaginionych i w walce z wirusem ASF.

Przeszli też wiele szkoleń: podstawowych i specjalistycznych, a 6 tur zintegrowanych szkoleń na poligonach ukończyło 2500 żołnierzy. W czerwcu lubelscy żołnierze brali udział także w największych ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP, DRAGON-19, te manewry odbywały się między innymi na Wiśle. Poza tym po raz pierwszy lubelscy żołnierze trenowali za granicą: na ćwiczenia Ridge Runner zaprosiły ich amerykańska Gwardia Narodowa i Siły Specjalne USA.  W 2019 roku bardzo rozwinęła się zagraniczna współpraca wojskowa, gośćmi lubelskiej brygady byli przedstawiciele szwedzkich, niemieckich i amerykańskich sił zbrojnych.

W kraju uczestniczyli także w szkoleniach zgrywających, które mają przygotować żołnierzy do dobrego współdziałania z władzami samorządowymi i innymi służbami ratowniczymi w razie sytuacji kryzysowych (te warsztaty przebiegły pod hasłem „Parasol WOT”). W styczniu podpisano porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, a we wrześniu zacieśniono współpracę z Wojewodą Lubelskim. W tym roku rozpoczęto też szkolenie kadry oficerskiej i podoficerskiej, dzięki kursom „SONDA”.

Bardzo ważne wydarzenie odbyło się zaś pod koniec września: podczas specjalnej, warszawskiej uroczystości nasi Terytorialsi otrzymali własny sztandar, a wręczył im go sam Prezydent RP. Dodajmy, że lubelska brygada jest jedną z największych w kraju, służy w niej już ponad 3500 żołnierzy. W 2019 roku odbyło się 7 zaciągów i zarazem 7 przysiąg wojskowych.

 

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęć: materiały nadesłane przez oficera prasowego 2LBOT