Lubelski Teatr Osterwy ma ambitne plany – i nowe wsparcie

      Możliwość komentowania Lubelski Teatr Osterwy ma ambitne plany – i nowe wsparcie została wyłączona

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi Teatr imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Umowę w tej sprawie podpisano wczoraj (22 marca) w Warszawie.

To kolejna, już trzecia placówka kulturalna w województwie lubelskim, która korzysta z tego rodzaju wsparcia ze strony rządowego resortu. Przypomnijmy, że podobne umowy zawarto dotychczas w sprawie Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice” oraz Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Na mocy porozumienia dotyczącego Teatru Osterwy, Ministerstwo Kultury przejmuje część obowiązków, które dotychczas spoczywały na Urzędzie Marszałkowskim (który jest organizatorem dla tej placówki). W związku z tym, instytucja otrzyma wkrótce nowy statut, który będzie na nowo precyzował między innymi procedurę powoływania i odwoływania dyrektora teatru – uzależniając taką decyzję personalną od ministra kultury.

W tej nowej sytuacji, teatr odniesie między innymi korzyści finansowe – bo resort zapewni placówce dodatkowe środki finansowe. Dotacja w wysokości prawie 2 milionów złotych rocznie ma pomóc w opłaceniu działalności statutowej, ale umożliwi również rozszerzenie działalności teatru o aspekt edukacyjny. Jak dodaje obecny dyrektor, Redbad Klynstra-Komarnicki, przed teatrem otwiera się wiele nowych możliwości. W planach jest powiększenie oferty artystycznej, a także powołanie działu naukowego, który mógłby w przyszłości doprowadzić do utworzenia Muzeum Teatru Juliusza Osterwy.

Dodajmy, że w najbliższych latach lubelski teatr zmierzy się z wyjątkowo dużym wyzwaniem – zabytkowy gmach przejdzie gruntowny remont i modernizację. Jak informuje marszałek Jarosław Stawiarski, ta inwestycja ma być finansowana głównie z funduszy unijnych. Przypomnijmy, że Teatr imienia Juliusza Osterwy w Lublinie działa nieprzerwanie od 137 lat. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 6 lutego 1886 roku – wówczas był to jeden z najnowocześniejszych teatralnych gmachów w Europie.

Źródło informacji: UMWL, Teatr Osterwy; źródło zdjęcia: UMWL