Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

      Możliwość komentowania Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami! została wyłączona

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z niego, że po 1 stycznia 2024 roku 34 miejscowości z całej Polski odzyskają utracone przed laty prawa. Dodajmy, że do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tym roku wpłynęło w sumie 50 wniosków – w sprawach związanych z nazewnictwem i granicami gmin albo właśnie aspiracjami do zdobycia na nowo praw miejskich.

Większość miejscowości, które ujęto w projekcie rozporządzenia, zostało zdegradowanych do rangi niedużych osad po klęsce powstania styczniowego, a więc pod koniec XIX wieku. Miasto Głowaczów, istniejące od 1445 roku, straciło swój status w 1869 roku. W tym samym czasie to samo spotkało Magnuszew, który dwukrotnie w swojej historii otrzymywał prawa miejskie – w XIV i XVIII wieku.

Teraz, za powrotem do dawnych porządków są między innymi mieszkańcy aspirujących gmin. Za nadaniem na nowo praw miejskich Magnuszewowi opowiedziało się 75% uczestników tegorocznych konsultacji społecznych. Takie plany podobają się także samym włodarzom, którzy liczą na większe możliwości rozwoju dla gmin.

Źródło informacji: PAP; UG Magnuszew