Miecz z Bochotnicy i inne zabytki trafiły do Warszawy

      Możliwość komentowania Miecz z Bochotnicy i inne zabytki trafiły do Warszawy została wyłączona

Archeologiczne znaleziska z naszego regionu znajdują się już w Muzeum Historii Polski – i wkrótce wzbogacą jej nową wystawę stałą.

Chodzi o cztery eksponaty, którymi dotąd opiekowało się Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. To żelazny miecz i srebrny pierścień, pochodzące prawdopodobnie z drugiej połowy XI wieku, odkryte na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Bochotnicy. To także znaleziska ze Żmijowisk: żelazny toporek z X wieku, odkryty na terenie grodziska oraz naczynie ceramiczne (również z wieku), znalezione pod jedną z chat w osadzie północnej Żmijowisk.

Razem z nimi do stolicy powędrował także żelazny czekan – również odkryty swego czasu w Żmijowiskach (na terenie południowej osady). Należał dotąd do Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, a kazimierskiemu Muzeum został przekazany w depozyt.

Wszystkie muzealia, odkryte i dotąd przechowywane w naszym regionie, poszerzą warszawską opowieść o dalekiej przeszłości naszego kraju. Będą je tam podziwiać turyści z całej Polski, a nawet ze świata.