Mimo kłopotów, szpital w Kozienicach realizuje kolejne plany

      Możliwość komentowania Mimo kłopotów, szpital w Kozienicach realizuje kolejne plany została wyłączona

Otaczanie kompleksową opieką mieszkańców powiatu kozienickiego oraz podnoszenie poziomu świadczonych usług medycznych to od lat priorytety tej placówki. Teraz wymaga to jednak większego wysiłku, ponieważ szpital jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Dyrekcja szpitala w Kozienicach zapowiada, że w najbliższy poniedziałek (20 marca) powinien zacząć działać tamtejszy oddział neurologii. Ostatnie prace związane z remontem i modernizacją jego pomieszczeń dobiegają końca, a jednocześnie trwa kompletowanie kompetentnej kadry medycznej. Z myślą o poradni neurologicznej, szpital zabiega też o podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kozienicka placówka chce również wdrożyć tak zwaną opiekę koordynowaną. To rozwiązanie zakłada, że prowadząc indywidualne leczenie pacjenta, lekarz rodzinny sam konsultuje się ze specjalistą – jeżeli chodzi o schorzenia z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy chorób płuc. Współpracuje też z dietetykiem i pielęgniarką. Stosując opiekę koordynowaną, można przyspieszyć postawienie diagnozy, a jednocześnie odciążyć samego pacjenta. Jak już informowaliśmy, na Lubelszczyźnie z tego rozwiązania korzysta już niemal 200 przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Ogłaszając nowe zamierzenia i plany, dyrekcja kozienickiego szpitala prosi jednocześnie o wsparcie finansowe. Każdy, kto mógłby i zechciałby pomóc, może wpłacić darowiznę na szpitalne konto bankowe – albo przekazać 1,5% podatku, przygotowując zeznanie dla Fiskusa. Szczegółowe informacje są TUTAJ.

Kłopoty finansowe kozienickiego szpitala wynikają ze wzrostu rat kredytów (na co miała wpływ inflacja). W ubiegłym roku oprocentowanie wzrosło niemal trzykrotnie, do ponad 11%. W tej sytuacji spłacanie długu z bieżącej działalności placówki nie jest możliwe. Szpital powoli traci płynność finansową, a podwyższone ustawowo wynagrodzenia pracowników wypłaca ze środków przekazywanych przez NFZ. Dyrekcja jest wdzięczna za każde okazane wsparcie.

Źródło informacji: Szpital Powiatowy w Kozienicach