Na Lubelszczyźnie zaczyna brakować łóżek covidowych

      Możliwość komentowania Na Lubelszczyźnie zaczyna brakować łóżek covidowych została wyłączona

W województwie lubelskim wciąż najszybciej przybywa nowych przypadków zakażenia koronawirusem – a w szpitalach coraz trudniej pomieścić pacjentów, dla których COVID-19 jest główną chorobą.

Od minionej środy (13 października), decyzją wojewody lubelskiego, zwiększono liczbę takich miejsc do 875 – ale w tych ostatnich dniach bardzo szybko się zapełniły. Tylko w sobotę i w niedzielę (16 i 17 października) na Lubelszczyźnie potwierdzono w sumie 1346 nowych przypadków zakażenia. W szpitalu tymczasowym zajęta jest już ponad połowa miejsc, a w placówkach poza Lublinem wolnych łóżek jest coraz mniej. W użyciu jest też blisko połowa lubelskich respiratorów.

W naszym regionie oddział covidowy zaczął działać w szpitalu powiatowym w Rykach – zorganizowano go w oddzielnym budynku, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo pacjentom innych oddziałów. Specjalne łóżka zapewnia też szpital w Puławach – to wciąż 26 miejsc, ostatnie decyzje wojewody nie dotyczyły tej placówki.

W niedzielę (18 października) w lubelskiej części naszego regionu potwierdzono 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem: 40 w powiecie puławskim, 10 w opolskim i 4 w ryckim. Najnowsze dane, mówiące o zakażeniach potwierdzonych w ciągu ostatniej doby, mówią o 27 nowych przypadkach: 15 w powiecie puławskim, 7 w ryckim i 5 w opolskim. Tymczasem w mazowieckiej części naszego regionu przybyło 10 zakażonych: to 8 mieszkańców powiatu kozienickiego i 2 zwoleńskiego.