Nadchodzi nowe finansowe wsparcie na walkę z ASF

      Możliwość komentowania Nadchodzi nowe finansowe wsparcie na walkę z ASF została wyłączona

To ważne wieści dla rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed epidemią tej choroby zwierząt. Dofinansowania, pochodzące ze środków unijnych, będą przyznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wirus afrykańskiego pomoru świń to choroba, która jest w stanie szybko zdziesiątkować stada trzody chlewnej. Dlatego to bardzo ważne, żeby umiejętnie zapobiegać pojawiającym się zagrożeniom. Hodowcy powinni przestrzegać zasad higieny i dbać między innymi o to, żeby ich zwierzęta nie miały kontaktu z dziko żyjącymi osobnikami. Wykonywanie tych zadań ułatwiają specjalne instalacje i udogodnienia, chociażby mocne ogrodzenie – ale ich zakup i montaż może pochłaniać spore środki.

O wsparcie w wysokości nawet 100 tysięcy złotych mogą ubiegać się rolnicy, którzy hodują przynajmniej 50 świń albo są zaangażowani w zachowywanie lokalnych ras tych zwierząt. Pomoc będzie realizowana w formie refundacji kosztów różnych ważnych inwestycji, takich jak zakup silosu na paszę gotową, przebudowa chlewni czy wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji. O szczegółach informuje sama Agencja – na swojej stronie internetowej i w biurach powiatowych.

Nabór wniosków w sprawie “Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” już ruszył – i potrwa do 24 lutego.

Źródło informacji: ARiMR