Nadchodzi puławskie, powiatowe Święto Plonów!

      Możliwość komentowania Nadchodzi puławskie, powiatowe Święto Plonów! została wyłączona

Tradycyjnie, dożynki organizowane z myślą o rolnikach z powiatu puławskiego, odbędą się w ostatni weekend sierpnia (26-27.08). Tym razem, dziękowanie za tegoroczne plony rozegra się w urokliwej scenerii zespołu zamkowo-parkowego w Janowcu.

W nadchodzący weekend na zachodni brzeg Wisły dotrą jednak nie tylko ci, którzy pracowali na roli. Sobota (26 sierpnia) będzie dniem zmagań strażaków. Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze OSP odbędą się na stadionie KS Serokomla Janowiec. Rywalizacja druhów-ochotników rozpocznie się o godzinie 10.00.

W niedzielę (27 sierpnia) przyjdzie czas na właściwe świętowanie – w parku przy zamku w Janowcu. To właśnie tam, jeszcze przed południem, dotrze korowód dożynkowy, a następnie zostanie odprawiona specjalna Msza Święta. Tuż po niej zebrani obejrzą obrzęd dożynkowy, wysłuchają okolicznościowych przemówień i podzielą się chlebem. Jak co roku, Święto Plonów będzie idealną okazją do wręczenia odznak honorowych “Zasłużony dla rolnictwa”. Swoje nagrody dla wyróżnionych rolników wręczy też Starosta Puławski.

Podczas dożynkowego festynu nie zabraknie oczywiście występów lokalnych zespołów ludowych. Na plenerowej scenie zaprezentują się wykonawcy z różnych zakątków powiatu – z gmin Końskowola, Kurów, Markuszów, Żyrzyn, Baranów, Kazimierz Dolny, Janowiec, a także z samych Puław. Zarówno wszystkie te występy, jak też prace wystawione do dożynkowych konkursów, przypomną o dorobku kulturowym i kulinarnym ziemi puławskiej. Zaplanowane zabawy będą czekały i na dorosłych, i na dzieci – a zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia będzie koncert muzyczny. Gwiazdą tegorocznych dożynek powiatu puławskiego będzie zespół De Mono.

Organizatorem wydarzenia są: Starosta Puławski Danuta Smaga, Wójt Gminy Janowiec Jan Gędek oraz Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Izabela Andryszczyk. Oni wszyscy opowiedzą o nadchodzącym Święcie Plonów na antenie Radia Impuls, w ten wtorek (22 sierpnia) – ta rozmowa pojawi się na antenie po godzinie 12.00. Wstęp na dożynki powiatowe w Janowcu będzie wolny – a szczegółowy harmonogram jest zamieszczony na plakatach informacyjnych (kliknij TUTAJ).

Źródło informacji i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Puławach