Nie wpadnij w tę wirtualną pułapkę!

      Możliwość komentowania Nie wpadnij w tę wirtualną pułapkę! została wyłączona

Młoda mieszkanka Puław padła ofiarą oszustów, którzy stosują coraz bardziej popularną metodę wyłudzania pieniędzy.


22-latka zamierzała sprzedać grę na xBoxa, korzystając z popularnego portalu ogłoszeniowego. Jej anons dość szybko został zauważony – rzekomy klient przesłał kobiecie link do strony, na której miało nastąpić sfinalizowanie transakcji. Witryna wyglądała łudząco podobnie do tej, na której zostało wystawione ogłoszenie – i to prawdopodobnie uśpiło czujność puławianki. Fałszywy panel czekał na dane karty – a jeszcze bardziej czekali cyberoszuści, którzy w ten sposób zdobyli dostęp do cudzych środków.

Niestety, w tę pułapkę wpadła 22-latka. Podała kod autoryzacyjny – i nieświadomie pozwoliła, żeby oszuści zabrali wszystkie jej oszczędności, prawie 7 tysięcy złotych.

Jak zaznaczają mundurowi, mieszkanka Puław to kolejna osoba, która dała się zwieść internetowym oszustom. Dlatego policja ponawia apel do wszystkich, którzy korzystają z nowoczesnych technologii – aby jednocześnie nie zapominali o rozsądku i zasadzie ograniczonego zaufania.

Najważniejsze, to nie udostępniać nieznajomym danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, a także haseł do konta albo innych danych karty. Nie należy korzystać z przesyłanych linków i instalować oprogramowania pobranego z nieznanych źródeł. Ważne, żeby nie autoryzować przelewów, których sami nie zleciliśmy.

Jeśli natomiast doszło do przestępstwa, należy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem i zastrzec kartę (by nie działała również w aplikacjach Google Pay i Apple Pay). Oczywiście o przestępstwie trzeba też powiadomić policję.

Źródło informacji: KPP w Puławach; źródło zdjęcia: baza Pixabay