Nowy dworzec kolejowy w Sadurkach jest już otwarty

      Możliwość komentowania Nowy dworzec kolejowy w Sadurkach jest już otwarty została wyłączona

Wczoraj (7 listopada), z jego powodu, gminę Nałęczów odwiedzili przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych oraz Ministerstw Infrastruktury i Aktywów Państwowych.

Nowoczesny i funkcjonalny budynek czeka już na tych mieszkańców naszego regionu, którzy preferują podróżowanie koleją. Jeśli w trakcie swojej wyprawy będą musieli jakiś czas spędzić właśnie w Sadurkach, będzie to pobyt w komfortowych warunkach – również dla tych podróżnych, którzy są osobami niepełnosprawnymi.

Nieduży, ale nowoczesny i funkcjonalny budynek stworzono w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, według autorskiej koncepcji PKP. Gmach ma prostą, geometryczną bryłę, w której wyróżnia się 8-metrowa wieża zegarowa. Nie ma tu zbędnych barier architektonicznych, są za to ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy tablice dotykowe. Elewację wykończono drewnem modrzewiowym – co jest z kolei nawiązaniem do historycznego wyglądu budynku tutejszego dworca. Ale nie zabrakło też rozwiązań, które są przyjazne dla środowiska: to między innymi instalacja fotowoltaiczna czy pompy ciepła dbające o ogrzanie gmachu.

Cały budynek jest podzielony na dwie części. Pierwsza to przestrzeń obsługi podróżnych z dużymi, przeszklonymi witrynami. Wewnątrz jest miejsce, żeby odpocząć – są ławki i wystarczająco dużo miejsca, by można było się tu swobodnie poruszać także wózkiem inwalidzkim. Informacje na temat przyjazdu pociągów są podawane przez elektroniczne tablice, ale zamontowano również system informacji głosowej. Druga część budynku to nieduża przestrzeń, przeznaczona na wynajem. Natomiast na zewnątrz, po obu stronach dworca, umieszczono dwa zadaszenia – pod nimi znajdują się stojaki rowerowe (w sumie dla 28 jednośladów), jest również stacja naprawy rowerów.

Koszt nowego budynku stacji w Sadurkach przekroczył 5 milionów złotych. Według bardzo podobnego projektu powstał także nowy dworzec kolejowy w Kraśniku – i on również został wczoraj otwarty. Dodajmy, że w sfinansowaniu inwestycji pomogły środki z Programu Inwestycji Dworcowych. Zakłada on w sumie modernizację niemal dwustu dworców kolejowych w całej Polsce.

Źródło informacji i zdjęcia: PKP