Oszuści podszywają się pod bank – chociaż nie dzwonią

      Możliwość komentowania Oszuści podszywają się pod bank – chociaż nie dzwonią została wyłączona

SMSy informujące o bankowych promocjach i okazjach do wygrania pieniędzy – mogą być fałszywe. To nowa metoda, jaką posługują się złodzieje.

Na opolską komendę policji zgłosił się mieszkaniec gminy Karczmiska, który uwierzył w treść wiadomości obiecującej mu finansowe korzyści. Nadawca SMS-a przekonywał, że 49-latek może wygrać dodatkowe pieniądze, swego rodzaju prezent od banku – jeśli tylko poda nazwisko panieńskie matki. Mężczyzna przesłał dane – a po chwili w podobny sposób poproszono go o podanie numeru karty kredytowej i cyfrowego kodu.

To zaniepokoiło 49-latka i postanowił się wycofać. Nie zareagował już – ale mimo tego dostał serię powiadomień, mówiących o zainstalowaniu mobilnej aplikacji. Zdenerwowany, zadzwonił na infolinię banku, żeby upewnić się, że jego pieniądze są bezpieczne.

Niestety, okazało się, że złodzieje zdążyli dopiąć swojego celu. Zanim 49-latek zablokował swoją kartę kredytową, z jego konta przelano prawie 20 tysięcy złotych. Dzięki szybkiej pomocy policji, poszkodowany odzyskał ponad 3 tysiące.

Policja apeluje o ostrożność. Radzi, żeby nie korzystać z linków o podejrzanych nazwach i nie odpisywać na wiadomości o rzekomych promocjach i okazjach. Chcąc skorzystać z usługi świadczonej przez konkretną instytucję, lepiej samodzielnie się z nią skontaktować. A o dokonanym oszustwie najlepiej powiadomić jak najszybciej – wtedy jest szansa, że przelew zostanie zablokowany, zanim dotrze do złodzieja.

Źródło informacji: KPP w Opolu Lubelskim; źródło zdjęcia: baza Pixabay